21st Annual Morning Star Rotary 5K/10K Run

Overall Finish List

September 24, 2011


Results By Race Management Systems, Inc.

Over-All Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Div

Total Time

Pace

1

Steve Heagy Lansdale PA

110

28

M

1 T.F.

10K

43:12.7

4:19

2

Kit Brown Pipersville PA

261

47

M

1 0-99

1MK

43:26.1

4:21

3

Kacie Aristide Bethlehem PA

402

29

F

1 T.F.

10K

43:37.6

4:22

4

Dana Sugra Nazareth PA

107

30

F

1 30-39

10K

43:38.5

4:22

5

William Ashton Bethlehem PA

170

42

M

1 40-49

10K

44:18.2

4:26

6

Francois Leonard Bath PA

292

53

M

1 50-59

10K

44:26.5

4:27

7

Alexandra Berlin Bethlehem PA

239

22

F

1 20-29

10K

44:43.7

4:28

8

Thomas Bold Bethlehem PA

396

25

M

1 20-29

10K

45:29.8

4:33

9

Ryan Rimmele

425

26

M

2 20-29

10K

45:31.9

4:33

10

Brent Zahradnik Philadelphia PA

42

22

M

3 20-29

10K

45:47.5

4:35

11

Collin Krehbiel Macungie PA

187

27

M

4 20-29

10K

46:00.6

4:36

12

Thomas Scott Westminster MD

105

20

M

5 20-29

10K

46:13.6

4:37

13

David Constant Nazareth PA

333

49

M

2 40-49

10K

46:14.9

4:37

14

Trevor Jaffe Bethlehem PA

22

25

M

6 20-29

10K

47:46.4

4:47

15

Terry Fenoff Hellertown PA

46

61

M

1 60-99

10K

47:48.1

4:47

16

Jennifer Steele Laurys Station PA

125

41

F

1 40-49

10K

47:59.9

4:48

17

Lisa James Bethlehem PA

226

35

F

2 30-39

10K

48:17.5

4:50

18

Timothy Duckworth, Jr. Bethlehem PA

183

27

M

7 20-29

10K

49:03.8

4:54

19

Brieanne Kohrt Washington DC

166

27

F

2 20-29

10K

49:25.7

4:57

20

Barret Kohrt Easton PA

207

29

M

8 20-29

10K

49:48.9

4:59

21

Jen Heagy Lansdale PA

111

28

F

3 20-29

10K

49:57.9

5:00

22

Todd Frederickson Easton PA

6

35

M

1 30-39

10K

50:34.5

5:03

23

Joseph Bittner Mchenry IL

193

52

M

2 50-59

10K

50:53.6

5:05

24

Diana Driscoll Ambler PA

73

49

F

2 40-49

10K

50:54.4

5:05

25

Patrick Repasky Bethlehem PA

197

27

M

9 20-29

10K

51:07.3

5:07

26

Thomas Hampsey Bethlehem PA

245

43

M

3 40-49

10K

51:28.6

5:09

27

Courtney Landau Bethlehem PA

163

33

F

3 30-39

10K

51:50.6

5:11

28

William McGrane Jr Lansdale PA

210

51

M

3 50-59

10K

52:00.4

5:12

29

Christopher Rivera Emmaus PA

217

23

M

10 20-29

10K

52:14.1

5:13

30

Kelly Wilder Catasauqua PA

267

31

F

4 30-39

10K

52:15.9

5:14

31

Mike Santanasto Bethlehem PA

407

30

M

2 0-99

1MC

52:33.8

5:15

32

Elizabeth Pretti Bethlehem PA

185

43

F

3 40-49

10K

52:47.5

5:17

33

Rebekah Grandfield Center Valley PA

263

16

F

1 15-19

10K

52:52.2

5:17

34

Rob Pitsko Bethlehem PA

31

37

M

2 30-39

10K

52:52.9

5:17

35

Vince Astolfi

426

47

M

4 40-49

10K

52:54.2

5:17

36

Mary Postma Alpha NJ

3

40

F

4 40-49

10K

52:56.7

5:18

37

Udon Beidler Easton PA

274

64

F

1 60-99

10K

52:58.2

5:18

38

Rebecca Frederickson Easton PA

5

30

F

1 0-99

1FK

53:07.6

5:19

39

Brian Donnelly Astoria NY

92

26

M

11 20-29

10K

53:24.7

5:20

40

Heather Kelly Bethlehem PA

246

28

F

4 20-29

10K

53:40.8

5:22

41

Deborah Hafner Allentown PA

88

44

F

5 40-49

10K

54:29.0

5:27

42

Vincent Gloria Bangor PA

281

45

M

5 40-49

10K

54:38.1

5:28

43

Gerard Clavens Bethlehem PA

230

55

M

4 50-59

10K

54:45.8

5:29

44

Donna Ornosky Birdsboro PA

102

49

F

6 40-49

10K

54:49.2

5:29

45

Shelagh Maloney Bethlehem PA

18

44

F

2 0-99

1FK

54:53.4

5:29

46

Patrick Fernan Breinigsville PA

81

34

M

3 0-99

1MC

55:05.2

5:31

47

Heather Zavecz Laurys Station PA

15

37

F

5 30-39

10K

55:20.1

5:32

48

Chloe Taft New Haven CT

395

29

F

5 20-29

10K

56:01.3

5:36

49

Kaitlyn Hafner Allentown PA

89

19

F

2 15-19

10K

56:10.4

5:37

50

John Zavecz Laurys Station PA

7

40

M

6 40-49

10K

56:31.9

5:39

51

Paul Pierpoint Bethlehem PA

148

57

M

5 50-59

10K

57:01.3

5:42

52

Eric Evans Bethlehem PA

233

43

M

7 40-49

10K

59:03.6

5:54

53

Sal Ruffino

435

30

M

3 30-39

10K

59:22.4

5:56

54

Holly Bracken Bethlehem PA

278

34

F

6 30-39

10K

59:32.3

5:57

55

Tim Duckworth Nazareth PA

181

51

M

6 50-59

10K

59:37.2

5:58

56

Laura Yasso Center Valley PA

254

51

F

1 50-59

10K

59:39.0

5:58

57

Phillip Tackett Allentown PA

67

43

M

8 40-49

10K

59:51.5

5:59

58

Sean O'Dell Bethlehem PA

248

28

M

4 0-99

1MC

59:58.0

6:00

59

Christine Krause High Bridge, Nj NJ

186

37

F

7 30-39

10K

59:58.8

6:00

60

Ray Franke Bath PA

198

42

M

5 0-99

1MC

1:00:06.6

6:01

61

Michael Fehrenbach Newtown Square PA

43

29

M

12 20-29

10K

1:00:10.0

6:01

62

James Lisiecki Bath PA

118

53

M

7 50-59

10K

1:00:10.6

6:01

63

Mary Rose Wilson Bethlehem PA

66

38

F

8 30-39

10K

1:00:11.6

6:01

64

Donald Polgar Bethlehem PA

182

46

M

9 40-49

10K

1:00:12.6

6:01

65

Alice Brugger Slatington PA

291

56

F

2 50-59

10K

1:00:13.7

6:01

66

Katie Intini Hellertown PA

99

42

F

7 40-49

10K

1:00:14.8

6:01

67

Shelby Brett Lenhartsville PA

57

42

F

8 40-49

10K

1:00:15.9

6:02

68

Bruce Fleishman Northampton PA

189

58

M

8 50-59

10K

1:00:16.9

6:02

69

Chris Getz Center Valley PA

285

57

M

9 50-59

10K

1:00:18.7

6:02

70

John Getz Center Valley PA

283

28

M

13 20-29

10K

1:00:20.3

6:02

71

Amy Platt Bethlehem PA

213

30

F

9 30-39

10K

1:00:39.7

6:04

72

Judith Johnson Bloomsbury NJ

25

39

F

10 30-39

10K

1:00:55.7

6:06

73

Laura Hawk Bloomsbury NJ

275

39

F

11 30-39

10K

1:00:57.1

6:06

74

David Rodgers Allentown PA

241

65

M

2 60-99

10K

1:01:11.5

6:07

75

Kurt Voelker Tannersville PA

235

27

M

14 20-29

10K

1:01:19.9

6:08

76

Lisa Dvoryak York PA

141

49

F

9 40-49

10K

1:01:38.1

6:10

77

Jacob Wills Bethlehem PA

117

26

M

15 20-29

10K

1:02:36.6

6:16

78

Mike Papa Breinigsville PA

80

32

M

6 0-99

1MC

1:02:49.6

6:17

79

Jenna Oliver Allentown PA

204

25

F

6 20-29

10K

1:02:54.0

6:17

80

Kelly Gooley Easton PA

208

25

F

7 20-29

10K

1:02:54.5

6:17

81

Hillary Raining Bethlehem PA

132

28

F

8 20-29

10K

1:03:38.2

6:22

82

Jamie Funk Sellersville PA

203

34

M

4 30-39

10K

1:03:55.5

6:24

83

Debbie Murphy Cary IL

192

50

F

3 50-59

10K

1:03:58.9

6:24

84

Ines Morris Hebron CT

101

44

F

10 40-49

10K

1:04:10.9

6:25

85

Danese Grandfield Center Valley PA

212

50

F

4 50-59

10K

1:04:54.6

6:29

86

Liz Dailey Bethlehem PA

279

30

F

12 30-39

10K

1:05:21.6

6:32

87

Jenn Marchetto Bethlehem PA

276

31

F

13 30-39

10K

1:06:54.3

6:41

88

Stephon Smith Reading PA

280

29

M

16 20-29

10K

1:06:54.7

6:41

89

Sharon Deibler East Stroudsburg PA

150

58

F

5 50-59

10K

1:07:47.2

6:47

90

Maureen Spata Bethlehem PA

202

29

F

3 0-99

1FK

1:09:09.6

6:55

91

Lisa Wendt York PA

142

47

F

11 40-49

10K

1:10:27.4

7:03

92

Robert Hornberger Nazareth PA

209

45

M

7 0-99

1MC

1:10:45.6

7:05

93

Christine McDaniel Bethlehem PA

33

34

F

14 30-39

10K

1:11:24.0

7:08

94

Elizabeth Walker Stockertown PA

32

32

F

15 30-39

10K

1:13:06.3

7:19

95

Donna Leitner Leitner East Stroudsburg PA

151

51

F

6 50-59

10K

1:15:09.7

7:31

96

Patricia Humes Mertztown PA

53

57

F

7 50-59

10K

1:18:45.4

7:53

97

Ann McCoach Kutztown PA

114

54

F

8 50-59

10K

1:20:50.3

8:05

98

Roby Brice Bethlehem PA

8

46

F

12 40-49

10K

1:24:04.9

8:24

DNF

Michael Hodsdon Bethlehem PA

16

23

M

20-29

10K

 

 

DNF

Jeremy Selwyn Bethlehem PA

21

23

M

20-29

10K

 

 

 

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Div

Total Time

Pace

DNF

Justin Smith Easton PA

28

30

M

30-39

10K

 

 

DNF

Lynnkay Brown Saylorsburg PA

38

60

F

60-99

10K

 

 

DNF

John Simone Hackettstown NJ

45

33

M

30-39

10K

 

 

DNF

Sean Fenoff Hellertown PA

47

11

M

0-14

10K

 

 

DNF

Brad McNeilly-Ana Whitehouse Station NJ

54

37

M

30-39

10K

 

 

DNF

Cari Stromski Bethlehem PA

65

34

F

30-39

10K

 

 

DNF

Nick Charalambous Kunkletown PA

95

76

M

60-99

10K

 

 

DNF

Dave McSherry Camp Hill PA

128

56

M

50-59

10K

 

 

DNF

Sandy Holzheimer Bethlehem PA

136

45

F

40-49

10K

 

 

DNF

Lauren Finn Philadelphia PA

137

24

F

20-29

10K

 

 

DNF

Brett Biggs Bethlehem PA

243

30

M

30-39

10K

 

 

DNF

Sarah Biggs Bethlehem PA

244

30

F

30-39

10K

 

 

DNF

Kevin Ford Ellicott City MD

256

24

M

20-29

10K

 

 

DNF

Andrew Roth Catasauqua PA

266

27

M

20-29

10K

 

 

DNF

Dannie McMichael Bethlehem PA

277

30

M

30-39

10K

 

 

DNF

Kelley Caflin Portland PA

397

30

F

16 30-39

10K