19th Annual Morning Star Rotary 5K Run & Fun Walk

Overall Finish List

September 26, 2009


Results By Race Management Systems, Inc.

Over-All Winner

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Chris Contino           Bethlehem  PA          83   20     1 T.F.         16:24.7                       
       2    Mark Edwards                                  284   20     2 M 20-24      17:22.4                       
       3    Mike Musiowski                                296   19     1 M 15-19      17:36.3                       
       4    William Shimer          Bethlehem  PA         210   25     1 M 25-29      17:44.5                       
       5    Chris Ryan              Armonk  NY            227   19     2 M 15-19      18:35.7                       
       6    Dan Sobrinski                                 330   33     1 M 30-34      19:10.5                       
       7    Sean Russell            Bethlehem  PA          37   32     2 M 30-34      19:42.9                       
       8    Robert Piro             Easton  PA            216   35     1 M 35-39      19:57.6                       
       9    Tyler Dolgos            Bethlehem  PA         211   16     3 M 15-19      19:57.8                       
      10    Edann Brady                                   277   28     1 T.F.         19:58.5                       
      11    Matt Buell                                    346   14     1 M 10-14      20:04.2                       
      12    Scott Silvis            Nazareth  PA          249   31     3 M 30-34      20:05.8                       
      13    Eric D Royse            Bethlehem  PA          16   35     2 M 35-39      20:07.3                       
      14    Kathy West                                    348   35     1 F 35-39      20:08.8                       
      15    Jason Takacs            Allentown  PA         133   29     2 M 25-29      20:09.3                       
      16    Michael McGraw          Phillipsburg  NJ       67   34     4 M 30-34      20:17.6                       
      17    Timothy Layng           Canton  PA            172   19     4 M 15-19      20:19.8                       
      18    John Michael Guth       Bethlehem  PA         242   34     1 M  0-99      20:22.6                       
      19    Brent A. Zahradnik      MacUngie  PA          196   20     3 M 20-24      20:34.2                       
      20    Matthew Silvius                               317   28     3 M 25-29      20:37.7                       
      21    Thomas Scott            Westminster  MD       243   18     5 M 15-19      20:41.0                       
      22    Nicola Angstadt                               332   25     2 F 25-29      20:44.3                       
      23    Richard Schaffer        Elkins Park  PA       124   37     3 M 35-39      20:45.2                       
      24    Matt Foster             Bethlehem  PA         174   31     5 M 30-34      20:55.3                       
      25    Adam Robert Kohn        Bethlehem  PA         266   20     4 M 20-24      21:00.1                       
      26    Michael Robert Zakszesk Nazareth  PA          237   29     4 M 25-29      21:00.7                       
      27    Paul Irzinski                                 310   46     1 M 45-49      21:01.6                       
      28    Brian Schafer           Allentown  PA         209   42     1 M 40-44      21:04.3                       
      29    John R Stefanowicz      Palm  PA               59   21     5 M 20-24      21:12.8                       
      30    Nicco Dalpiaz           Sunbury  PA           247   19     6 M 15-19      21:13.0                       
      31    Geoffrey Hart           Bethlehem  PA         143   16     7 M 15-19      21:13.2                       
      32    Michelle Stout          Bethlehem  PA         142   43     1 F 40-44      21:19.8                       
      33    Mike Burns              Coplay  PA             92   37     2 M  0-99      21:31.3                       
      34    Steven Spaits                                 308   26     5 M 25-29      21:33.5                       
      35    Nicole Lilly Silvis     Nazareth  PA          248   31     1 F 30-34      21:35.3                       
      36    Andrew Metzger          Bethlehem  PA         171   24     6 M 20-24      21:42.2                       
      37    Michael Joseph Metzger  Coopersburg  PA        21   33     6 M 30-34      21:42.4                       
      38    Gary Dobias                                   307   60     1 M 60-99      21:43.5                       
      39    John Boylan             Bethlehem  PA         208   52     1 M 50-59      21:51.8                       
      40    Chris Charles Connors   Arlington  VA         176   27     6 M 25-29      22:06.7                       
      41    Darin West                                    347   39     4 M 35-39      22:09.2                       
      42    Jonathan Hart           Bethlehem  PA         144   12     2 M 10-14      22:13.7                       
      43    Tom Scalese             Doylestown  PA        131   47     2 M 45-49      22:14.2                       
      44    Abraham Zegeye                                279   45     3 M 45-49      22:16.9                       
      45    Terry Fenoff            Hellertown  PA         39   59     2 M 50-59      22:18.8                       
      46    Timothy Barrow                                278   62     2 M 60-99      22:20.9                       
      47    Collin Eric Krehbiel    MacUngie  PA          256   25     7 M 25-29      22:22.1                       
      48    Douglas Michele Turco                         341   50     3 M 50-59      22:23.9                       
      49    Wayne Reiss             Northampton  PA       179   42     2 M 40-44      22:36.3                       
      50    Anna Heim                                     327   21     1 F 20-24      22:37.3                       
      51    Paul Tibbetts                                 299   56     3 M  0-99      22:41.3                       
      52    Christopher Orem                              289   42     3 M 40-44      22:42.4                       
      53    Emily Mueller                                 305   24     7 M 20-24      22:43.0                       
      54    Derrick West                                  344   39     5 M 35-39      22:45.4                       
      55    Jill Wheeler            Bethlehem  PA         111   37     2 F 35-39      22:46.1                       
      56    Joseph J Paltanavage    Bath  PA              117   50     4 M 50-59      22:50.2                       
      57    Michael Kordwitz        Kutztown  PA          212   55     5 M 50-59      22:53.4                       
      58    Justin Tocci                                  290   18     8 M 15-19      22:53.6                       
      59    Eric Rutt               Allentown  PA         141   43     4 M 40-44      22:53.8                       
      60    Dawn Brown              Lowville  NY           47   40     2 F 40-44      23:04.7                       
      61    Kit R Brown             Lowville  NY           46   45     4 M 45-49      23:06.7                       
      62    Carole Repasch          Northampton  PA       150   37     3 F 35-39      23:07.0                       
      63    Mark Albert             Bethlehem  PA         161   30     7 M 30-34      23:07.5                       
      64    Michael Fehrenbach      Coopersburg  PA        44   27     8 M 25-29      23:07.8                       
      65    Skyler Dunham           Blakeslee  PA          51   13     1 F 10-14      23:11.3                       
      66    Steven Hilton                                 323   20     8 M 20-24      23:12.7                       
      67    Patrick David Repasky   Behtlehem  PA         158   25     9 M 25-29      23:12.9                       
      68    Laura Jill Schrampf     Whitehall  PA         236   27     3 F 25-29      23:13.4                       
      69    Gary Korner             Nazareth  PA          136   42     5 M 40-44      23:15.1                       
      70    Bob Simons              Bethlehem  PA          52   40     6 M 40-44      23:20.5                       
      71    Matt Cass               Conshohocken  PA      203   27    10 M 25-29      23:20.8                       
      72    Cailin Black Kerr       Bethlehem  PA         195   26     4 F 25-29      23:21.0                       
      73    Francois Leonard        Bath  PA              121   51     6 M 50-59      23:21.2                       
      74    Fabio Rizzi             Easton  PA            162   44     7 M 40-44      23:22.2                       
      75    Mark P Radio            Allentown  PA         226   24     9 M 20-24      23:22.6                       
      76    Deanna M Mulicka        Bethlehem  PA         225   20     2 F 20-24      23:22.8                       
      77    Tony Rehrig             Allentown  PA          33   27    11 M 25-29      23:23.1                       
      78    Samuel Hammett                                283   20    10 M 20-24      23:25.9                       
      79    John Paul Oleksiuk                            333   26    12 M 25-29      23:33.1                       
      80    Scotmosser Mosser       Bethlehem  PA         181   34     8 M 30-34      23:33.4                       
      81    Keith Meier             Hellertown  PA         25   37     6 M 35-39      23:48.6                       
      82    Katie Davis                                   311   32     2 F 30-34      23:50.6                       
      83    Kirk L. Oswald          Effort  PA              3   58     7 M 50-59      23:55.7                       
      84    Dan Paulus              Bethlehem  PA         115   56     8 M 50-59      23:55.9                       
      85    Nickeea Cox                                   294   26     5 F 25-29      23:56.9                       
      86    Brian Hartlaub          Easton  PA            223   32     9 M 30-34      24:00.0                       
      87    Monica Piro             Harrisburg  PA        215   30     3 F 30-34      24:00.4                       
      88    Wayne Achey             Bethlehem  PA          56   48     5 M 45-49      24:01.1                       
      89    James Donald Ferry      Bethlehem  PA         244   40     8 M 40-44      24:06.6                       
      90    Raymond Franke          Bath  PA               99   40     9 M 40-44      24:07.0                       
      91    Bill Sarko                                    295   50     9 M 50-59      24:07.7                       
      92    Brian Robert Halpin     Allentown  PA           2   36     4 M  0-99      24:08.6                       
      93    Francois M Perrin       Chatham  NJ            68   46     6 M 45-49      24:11.8                       
      94    Tom Harper              Bethlehem  PA         260   37     7 M 35-39      24:16.0                       
      95    Lachlar Maxwell                               282   29    13 M 25-29      24:17.3                       
      96    Josh Giessler           Mont Clare  PA        156   23    11 M 20-24      24:17.6                       
      97    Lisa Flannigan          Easton  PA            264   30     4 F 30-34      24:19.4                       
      98    James Keeler            Bethlehem  PA          91   59    10 M 50-59      24:29.0                       
      99    Catherine Eliza Park    Easton  PA             11   25     5 F  0-99      24:34.0                       
     100    Regina Potocnie         Whitehall  PA         224   28     6 F 25-29      24:38.3                       

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
     101    Conor P Hickey          Phillipsburg  NJ      239   18     9 M 15-19      24:42.8                       
     102    Chuck McLagan           Wind Gap  PA           10   48     7 M 45-49      24:51.7                       
     103    Kevan Patrick Garvin    Bethlehem  PA         261   20    12 M 20-24      24:53.7                       
     104    Udon Beidler                                  297   62     1 F 60-99      25:02.1                       
     105    Jeff L Murphy           Bethlehem  PA          41   36     8 M 35-39      25:04.6                       
     106    Aidan Newell                                  288   13     3 M 10-14      25:06.3                       
     107    Jennifer Loconte        Bethlehem  PA         103   37     4 F 35-39      25:11.1                       
     108    Daniel Dimartino        North Haledon  NJ      84   23    13 M 20-24      25:23.0                       
     109    Donna Spadt             Allentown  PA         132   43     3 F 40-44      25:24.3                       
     110    Shelagh Maloney         Bethlehem  PA         232   42     4 F 40-44      25:24.5                       
     111    Sean Fenoff             Hellertown  PA         38    9     6 M  0- 9      25:29.9                       
     112    Timothy Paul Giessler   Phoenixville  PA      157   50    11 M 50-59      25:31.4                       
     113    Daniel Jonathan Terry   Bethlehem  PA         151   27     7 M  0-99      25:31.9                       
     114    Scott Petiet            Hellertown  PA        114   40    10 M 40-44      25:34.9                       
     115    Michael Brinley                               314   26    14 M 25-29      25:37.6                       
     116    Michael Hickey          Phillipsburg  NJ      240   16    10 M 15-19      25:40.3                       
     117    Karen Achey             Bethlehem  PA          55   44     5 F 40-44      25:43.6                       
     118    Alex Ward               Bethlehem  PA         213   33    10 M 30-34      25:44.3                       
     119    Kris Stranzl            Bethlehem  PA          31   33     8 M  0-99      25:46.3                       
     120    Robert Bodkin III       Coopersburg  PA       155   41    11 M 40-44      25:47.4                       
     121    Paul Pierpoint          Bethlehem  PA          42   55    12 M 50-59      25:47.8                       
     122    Steven Louis Werkheiser Bethlehem  PA         163   41    12 M 40-44      25:51.5                       
     123    Nancy Petiet            Hellertown  PA        113   43     6 F 40-44      25:55.6                       
     124    Kyle W Shollenberger    Bethlehem  PA         153   20    14 M 20-24      26:00.8                       
     125    Ted R Colegrove         Bethlehem  PA         252   24    15 M 20-24      26:05.8                       
     126    Dennis Brinley          Harrisburg  PA        246   36     9 M 35-39      26:06.4                       
     127    Patrick Fernan          Hopkinton  MA         188   32     9 M  0-99      26:06.7                       
     128    Tim Wilkinson                                 312   35    10 M  0-99      26:12.7                       
     129    Tom Christman           Bethlehem  PA          94   27    15 M 25-29      26:13.8                       
     130    Hillary Raining         Bethlehem  PA         204   26     7 F 25-29      26:14.0                       
     131    Tom Speel               Breinigsville  PA     175    0    11 M  0- 9      26:14.6                       
     132    Tom Dunham              Blakeslee  PA          50   44    13 M 40-44      26:14.8                       
     133    Clinton Harry Schaeffer Bethlehem  PA         187   28    16 M 25-29      26:17.3                       
     134    Lindsay Stranzl         Bethlehem  PA          32   32     5 F 30-34      26:17.5                       
     135    Jim Christman           Bethlehem  PA         177   46     8 M 45-49      26:20.3                       
     136    Joseph W Zettlemoyer    Northampton  PA       258   52    13 M 50-59      26:21.3                       
     137    Jodi Hyndman            Center Valley  PA     265   38     5 F 35-39      26:23.5                       
     138    Alan M Musselman        Bethlehem  PA         100   48    12 M  0-99      26:25.3                       
     139    Greg William Parker     Coopersburg  PA       238   18    11 M 15-19      26:29.5                       
     140    Kosman Rivolti          Nazareth  PA          250   32    11 M 30-34      26:32.7                       
     141    Stu Pearson Schenkel    Bethlehem  PA         118   39    10 M 35-39      26:33.2                       
     142    Alison Hudak                                  342   51     1 F 50-59      26:36.3                       
     143    Steve Buell                                   345   61     3 M 60-99      26:38.7                       
     144    Trevor Michael Teman    Center Valley  PA     129   32    12 M 30-34      26:39.5                       
     145    Caroline Wasielewski    Bethlehem  PA         185   35     6 F 35-39      26:41.9                       
     146    John Heim                                     325   50    14 M 50-59      26:42.8                       
     147    Robert Dougherty        Alburtis  PA           76   40    14 M 40-44      26:45.5                       
     148    Jason Spatzier          Harrisburg  PA        214   30    13 M  0-99      26:51.1                       
     149    Erin Elizabeth Zimmerma Bethlehem  PA         235   23     3 F 20-24      26:57.3                       
     150    Andrea G Muller         MacUngie  PA          126   32     6 F 30-34      26:59.1                       
     151    Joseph Francis Gotowko  Lansdale  PA           24   29    17 M 25-29      27:00.0                       
     152    Kevin Laughlin          Cogan Station  PA     104   50    15 M 50-59      27:09.0                       
     153    Paul Hawk                                     304   49     9 M 45-49      27:10.6                       
     154    Christine Bobick        Phillipsburg  NJ      178   26     8 F 25-29      27:11.5                       
     155    Claudia Orton                                 349   58     2 F 50-59      27:11.7                       
     156    Joel Orton                                    350   53    16 M 50-59      27:12.8                       
     157    Daniel L Barnes         Pen Argyl  PA         147   35    11 M 35-39      27:15.8                       
     158    Brian Jelensits                               293   44    15 M 40-44      27:21.1                       
     159    Chris Manzo                                   292   37    12 M 35-39      27:22.3                       
     160    Stuart Whiteleather     Bethlehem  PA         263   37    13 M 35-39      27:22.5                       
     161    Jessica Farina          Freemansburg  PA      123   30     7 F 30-34      27:24.1                       
     162    Michele Litke           Bethlehem  PA          81   54     3 F 50-59      27:24.3                       
     163    Kathryn Brink           Coopersburg  PA        53   15     1 F 15-19      27:24.5                       
     164    Gail Mello              Allentown  PA         148   37     7 F 35-39      27:30.0                       
     165    Alison Blankenbiller    West Reading  PA       61   31     8 F 30-34      27:32.9                       
     166    James Murphy            Bethlehem  PA          69   35    14 M 35-39      27:37.8                       
     167    Maggie Koller           Bethlehem  PA         164   40     7 F 40-44      27:39.7                       
     168    Daniel Bobick           Phillipsburg  NJ       36   23    16 M 20-24      27:44.9                       
     169    Gabrielle Tamar Seiger  Trexlertown  PA       234   26     9 F 25-29      27:45.1                       
     170    Mike Papa               Breinigsville  PA     193   30    13 M 30-34      27:47.0                       
     171    Jean-Paul Morel         Nazareth  PA          134   53    17 M 50-59      27:48.4                       
     172    Todd Frederickson       Easton  PA            217   33    14 M 30-34      27:51.8                       
     173    Rebecca Frederickson    Easton  PA            218   28    10 F 25-29      27:52.1                       
     174    Julia Naf                                     309   26    11 F 25-29      27:56.8                       
     175    Alana Lambert           Plymouth Meeting  P    45   40     8 F 40-44      27:59.2                       
     176    Bruce Fleischman                              313   56    14 M  0-99      28:03.0                       
     177    Jeffrey Isaac           Bethlehem  PA         125   36     8 F 35-39      28:03.2                       
     178    Alice Brugger           Slatington  PA         63   54    18 M 50-59      28:03.8                       
     179    Irene Steffens                                281   51     4 F 50-59      28:06.3                       
     180    Carly Muller            MacUngie  PA          127   14     2 F 10-14      28:06.8                       
     181    Todd Robertson          Phillipsburg  NJ      205   59    19 M 50-59      28:13.1                       
     182    Chris Wasiewicz                               315   37    15 M 35-39      28:14.3                       
     183    Rocky Bayer             Fountain Hill  PA      62   56    20 M 50-59      28:15.7                       
     184    Stanley Vasiliadis                            343   60     4 M 60-99      28:20.6                       
     185    Joan Pacala             Easton  PA            135   49     1 F 45-49      28:25.2                       
     186    Kurt Weaver             Easton  PA            120   44    15 M  0-99      28:31.0                       
     187    Ronald Knecht           Bethlehem  PA          20   48    10 M 45-49      28:32.3                       
     188    Karen Burke             Bethlehem  PA         207   44     9 F 40-44      28:33.9                       
     189    Julie C Hughes          Bethlehem  PA         186   35     9 F 35-39      28:37.1                       
     190    Rebekah Colleen Zanders Coopersburg  PA       182   42    10 F 40-44      28:38.4                       
     191    Adam Tuliper            Bethlehem  PA         257   34    15 M 30-34      28:39.2                       
     192    Andrew Skrzenski        Easton  PA            231   36    16 M 35-39      28:48.5                       
     193    Tracy Bennett           Bethlehem  PA         108   39    10 F 35-39      28:51.1                       
     194    Rhonda Miller           Bethlehem  PA         109   42    11 F 40-44      28:51.8                       
     195    Dot Ouellette           Emmaus  PA             54   51     5 F 50-59      28:52.3                       
     196    Janice Lynn Reigel      Tamaqua  PA            19   21     4 F 20-24      28:52.6                       
     197    Brian W. Snyder         Easton  PA            130   40    16 M 40-44      28:52.9                       
     198    Susan M Bostian         Bath  PA               75   41    16 F  0-99      28:53.3                       
     199    Katie Intini            Hellertown  PA         29   40    12 F 40-44      28:54.9                       
     200    Charles R Palmer        Whitehall  PA         102   46    17 M  0-99      28:55.7                       

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
     201    Chad Davis              Allentown  PA          12   25    18 M 25-29      29:01.9                       
     202    Stephen Rittler         Bethlehem  PA          18   32    16 M 30-34      29:02.3                       
     203    Gabrielle Moshier       Bethlehem  PA          60   25    12 F 25-29      29:04.2                       
     204    Michelle Rebholz        Nazareth  PA           97   26    13 F 25-29      29:05.0                       
     205    Dwaine Schultz          Allentown  PA          95   35    18 M  0-99      29:07.6                       
     206    Matthew Toolan          Bethlehem  PA         220   13     4 M 10-14      29:08.4                       
     207    Caroline Mullen         MacUngie  PA           40   24     5 F 20-24      29:09.8                       
     208    Liz Papa                Breinigsville  PA     192   28    14 F 25-29      29:14.9                       
     209    Anthony Santilli                              298   13     5 M 10-14      29:19.5                       
     210    Andrew Bennet           Walnutport  PA        221   43    17 M 40-44      29:21.8                       
     211    Ethan Bennett           Walnutport  PA        222   14     6 M 10-14      29:26.6                       
     212    Dana L Rotz             Orefield  PA           28   30    19 F  0-99      29:32.7                       
     213    David M. Bell           Slatington  PA        191   62     5 M 60-99      29:38.7                       
     214    Shannon Fernan          Hopkinton  MA         189   28    15 F 25-29      29:39.1                       
     215    Alan Woods              Bethlehem  PA         173   22    17 M 20-24      29:39.4                       
     216    Nancy Merritt           Allentown  PA          15   27    16 F 25-29      29:39.8                       
     217    Michael Jonatha Zile    Bethlehem  PA         137   28    19 M 25-29      29:40.2                       
     218    Susan L Deibert         Hellertown  PA         96   39    20 F  0-99      29:41.0                       
     219    Paul Shotto             Bethlehem  PA         105   25    20 M 25-29      29:54.4                       
     220    Deborah Reiss           Northampton  PA       180   41    13 F 40-44      29:54.6                       
     221    Barry Campau            Bethlehem  PA          66   55    21 M 50-59      29:57.0                       
     222    Rick Tony               Bethlehem  PA          65   53    22 M 50-59      30:00.1                       
     223    Glenn Noack             Bethlehem  PA         230   45    11 M 45-49      30:13.2                       
     224    Debbie Fulmer           Bethlehem  PA          49   38    11 F 35-39      30:28.5                       
     225    Mary Iampietro                                285   26    17 F 25-29      30:28.7                       
     226    Robert Newell                                 287   44    18 M 40-44      30:33.3                       
     227    Rick Ritter                                   286   28    21 M 25-29      30:56.1                       
     228    Robert George Dean      Nazareth  PA           22   45    12 M 45-49      30:58.8                       
     229    Molly Sanderson         Bethlehem  PA          48   29    18 F 25-29      30:59.5                       
     230    Richard Fredrick                              316   64     6 M 60-99      31:00.7                       
     231    Mike Corr               Bethlehem  PA         112   37    17 M 35-39      31:04.0                       
     232    Miles Toth                                    291   18    12 M 15-19      31:10.9                       
     233    Robert Alan Timer       Witehall  PA          228   47    13 M 45-49      31:13.5                       
     234    Mickey Muretta          Bethlehem  PA         107   51     6 F 50-59      31:14.9                       
     235    Maureen Spata                                 322   27    19 F 25-29      31:33.0                       
     236    Matthew J Sarro         Bethlehem  PA         253   25    21 M  0-99      31:33.3                       
     237    Tim Brong               Bethlehem  PA          73   45    22 M  0-99      31:33.8                       
     238    Ryan Brong              Bethlehem  PA          74   12     7 M 10-14      31:39.9                       
     239    Jennifer Klockars       Tannersville  PA      170   30     9 F 30-34      31:40.6                       
     240    Jennifer Kelley         Bethlehem  PA         169   32    10 F 30-34      31:43.1                       
     241    Christine McDaniel      Bethlehem  PA          80   32    11 F 30-34      31:43.3                       
     242    Teather Royse           Bethlehem  PA          23   35    12 F 35-39      31:47.3                       
     243    Susan Gray Meier        Hellertown  PA         26   37    13 F 35-39      32:19.6                       
     244    Lydia Angstadt                                331   56     7 F 50-59      32:19.9                       
     245    Jillian Esnes           Bethlehem  PA         138   27    20 F 25-29      32:22.5                       
     246    Kate Halpin             Allentown  PA         139   30    12 F 30-34      32:26.1                       
     247    Antoinette Haubert      Orefield  PA           64   39    14 F 35-39      32:30.7                       
     248    Quintin Hornberger      Nazareth  PA          159    7    23 M  0- 9      32:35.2                       
     249    John Hornberger         Nazareth  PA          160   37    18 M 35-39      32:52.1                       
     250    Nicole Isaac                                  321   35    15 F 35-39      32:53.2                       
     251    Erin Kintzer            Bethlehem  PA          14   32    13 F 30-34      32:55.0                       
     252    Holly O'Connor                                328   36    24 F  0-99      32:55.7                       
     253    Scott Cariss                                  301   31    17 M 30-34      33:04.2                       
     254    Karen Houchens          Bethlehem  PA         106   40    14 F 40-44      33:06.0                       
     255    Jennifer D Roland       Allentown  PA          71   38    16 F 35-39      33:10.5                       
     256    Jaime Bloss                                   320   33    14 F 30-34      33:15.2                       
     257    Sherry Flanagan         Bethlehem  PA         259   44    25 F  0-99      33:27.5                       
     258    David Norwood                                 280   65     7 M 60-99      33:37.4                       
     259    Jeff Stephens                                 306   20    18 M 20-24      33:41.7                       
     260    Robin Dougherty         Alburtis  PA           13   37    17 F 35-39      33:42.4                       
     261    John Aleszczyk          Alburtis  PA           35   46    26 M  0-99      33:47.6                       
     262    Debra Timer             Whitehall  PA         229   50     8 F 50-59      33:51.8                       
     263    Joni Talavera                                 329   27    27 F  0-99      34:12.4                       
     264    Kimberly Reynolds       Bethlehem  PA         165   30    15 F 30-34      34:28.7                       
     265    Jessica Stephens        Bethlehem  PA         166   28    21 F 25-29      35:11.0                       
     266    Sarah Alger             New York  NY          194   30    16 F 30-34      35:12.1                       
     267    Lee Williams            Bethlehem  PA         202   27    22 M 25-29      35:12.3                       
     268    Christine H Sias        Bath  PA              245   36    18 F 35-39      36:13.3                       
     269    Daniel Norton           Stafford  VA          128   40    19 M 40-44      36:13.6                       
     270    Jaime J Declement       Gaithersburg  MD      101   32    17 F 30-34      36:47.8                       
     271    Jolene Vitalos          Northampton  PA         9   40    28 F  0-99      36:48.0                       
     272    David Intini            Hellertown  PA         30   41    20 M 40-44      36:54.3                       
     273    Andrew Gutshall         Hellertown  PA         17   34    18 M 30-34      37:41.5                       
     274    Rachel Mowrey           Hellertown  PA          8   29    22 F 25-29      37:56.6                       
     275    Jean-Alain Bru          Allentown  PA          77   45    14 M 45-49      38:10.8                       
     276    Corie Jean Bales        Bethlehem  PA         116   24     6 F 20-24      38:12.3                       
     277    Marco Barbesta          Hellertown  PA         72   62     8 M 60-99      38:48.6                       
     278    Monica Wall                                   319   40    15 F 40-44      39:33.5                       
     279    Tiffany Pagel                                 318   31    18 F 30-34      40:43.1                       
     280    John Greenwade          Bethlehem  PA          79   53    29 M  0-99      43:22.0                       
     281    Kaitlin Huggins         Bethlehem  PA         190   24     7 F 20-24      43:40.6                       
     282    Susan Dailey            Leesport  PA           86   57     9 F 50-59      44:22.9                       
     283    Elizabeth Dailey        Bethlehem  PA          87   28    23 F 25-29      45:00.4                       
     284    Kacy Eckert             Allentown  PA         168   31    19 F 30-34      45:00.8                       
     285    Aedan Pearse Drummond   New Ringgold  PA      255   11     8 M 10-14      45:01.1                       
     286    John O'Brien Drummond   New Ringgold  PA      254   42    21 M 40-44      45:35.1                       
     287    Cheryl Fehr Gregory     Bethlehem  PA         145   53    10 F 50-59      45:36.1                       
     288    Iris Spencer            Danielsville  PA      146   55    11 F 50-59                                    
     289    Nikki A Herstich        Bethlehem  PA         149   36    19 F 35-39                                    
     290    Shawn Makar             Berwick  PA           152   37    19 M 35-39                                    
     291    Damon Makar             Berwick  PA           154   18    13 M 15-19                                    
     292    Julie Cariss                                  300   30    30 F  0-99                                    
     293    Judith L. Belaires      Bath  PA               90   50    12 F 50-59                                    
     294    Mary Patricia Ellston   Bath  PA               89   59    13 F 50-59                                    
     295    Cheryl Erdie            Nazareth  PA           88   45     2 F 45-49                                    
     296    Lois Davis                                    303   49     3 F 45-49                                    
     297    Emily Root Schenkel     Bethlehem  PA         119   33    20 F 30-34                                    
     298    Britten W Mergott       Royersford  PA        140   46    15 M 45-49                                    
     299    Christian Violette      Nazareth  PA          184   55    23 M 50-59                                    
     300    Susan Mohrey            Nazareth  PA           85   42    16 F 40-44                                    

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
     301    Kimberly A Bluder       Whitehall  PA         251   36    20 F 35-39                                    
     302    Meagan P Bickel         Easton  PA              7   29    24 F 25-29                                    
     303    Katharine A Clark       Easton  PA              6   53    14 F 50-59                                    
     304    Lori Heim                                     324   50    15 F 50-59                                    
     305    Paula Heim                                    326   73     2 F 60-99                                    
     DNF    Jeffrey Kicska          Easton  PA              1   40       M 40-44                                   
     DNF    Jennifer Kinsley        Bethlehem  PA           4   37       F 35-39                                   
     DNF    Colin Mangler           Easton  PA              5   33       M 30-34                                   
     DNF    Turk Joseph Giordano    Bethlehem  PA          27    5       M  0- 9                                   
     DNF    John Simone             Bethlehem  PA          34   31       M 30-34                                   
     DNF    Christie Adams          Norristown  PA         43   35       F 35-39                                   
     DNF    Lloyd Achey             Bethlehem  PA          57   16       M 15-19                                   
     DNF    Wyatt Achey             Bethlehem  PA          58   10       M 10-14                                   
     DNF    Francesco Buttitta      Easton  PA             70   34       M 30-34                                   
     DNF    Laura Yasso             Center Valley  PA      78   49       F 45-49                                   
     DNF    Joe Vidonya             Bethlehem  PA          82   42       M 40-44                                   
     DNF    Allan Knies Rob Knies   Allentown  PA          93   45       M 45-49                                   
     DNF    Craig Becker            Nazareth  PA           98   48       M 45-49                                   
     DNF    Nicole Pulley           Bethlehem  PA         110   38       F 35-39                                   
     DNF    Thor Erikson            Orange Beach  AL      122   41       M  0-99                                   
     DNF    Mike Coronel            Bethlehem  PA         167   47       M 45-49                                   
     DNF    Rachel Colleen Zanders  Coopersburg  PA       183   17       F 15-19                                   
     DNF    Joni Talavera-Duplicate Bethlehem  PA         197   27       F 25-29                                   
     DNF    Duane Brown             Bethlehem  PA         198   48       M 45-49                                   
     DNF    Steve Kucey             Bethlehem  PA         199   55       M 50-59                                   
     DNF    Kathy Lindgren          Bethlehem  PA         200   43       F 40-44                                   
     DNF    Amy Keich               Allentown  PA         201   34       F 30-34                                   
     DNF    Diane Robertson         Easton  PA            206   50       F 50-59                                   
     DNF    Thomas Moskella, Jr     Easton  PA            219   39       M 35-39                                   
     DNF    Chris Amato             Walnutport  PA        233   40       M 40-44                                   
     DNF    Scott Evans             Bethlehem  PA         241   27       M 25-29                                   
     DNF    Ian Moskowitz           Bethlehem  PA         262   20       M 20-24                                   
     DNF    Michael Caffrey                               302   17       M 15-19